អាជ្ញាធរ​ខណ្ឌមានជ័យ​ដាក់​គ្រឿង​ចក្រ ចុះ​ប្រមូល​សំរាម​នៅ​ប្រឡាយស្ទឹងមានជ័យ
រដូវ​វស្សា​បាន​ខិត​ជិត​មក​ដល់​អាជ្ញាធរ​ខណ្ឌមានជ័យ​បាន​ដាក់​គ្រឿង​ចាក់​ស្ដារ​សំរាម​ចេញ​ពី​ក្នុង​ប្រឡាយលូស្ទឹងមានជ័យ ដើម្បី​ឱ្យ​លំហូរ​ទឹកភ្លៀង​ដែល​ហូរ​ចូល​មក​បាន​លឿន The post អាជ្ញាធរ​ខណ្ឌមានជ័យ​ដាក់​គ្រឿង​ចក្រ ចុះ​ប្រមូល​សំរាម​នៅ​ប្រឡាយស្ទឹងមានជ័យ appeared first on Kampuchea Thmey Daily.
ភ្នំពេញ ៖ រដូវ​វស្សា​បាន​ខិត​ជិត​មក​ដល់​អាជ្ញាធរ​ខណ្ឌមានជ័យ​បាន​ដាក់​គ្រឿង​ចាក់​ស្ដារ​សំរាម​ចេញ​ពី​ក្នុង​ប្រឡាយលូស្ទឹងមានជ័យ ដើម្បី​ឱ្យ​លំហូរ​ទឹកភ្លៀង​ដែល​ហូរ​ចូល​មក​បាន​លឿន និង​បញ្ចៀស​ការ​ជន​លិច​នៅ​ក្នុង​ភូមិសាស្ត្រ​រាជធានីភ្នំពេញ​នៅ​ត្រង់​ចំណុច​មួយ​ចំនួន។
លោកពូ រ៉េត សុវណ្ណម៉ានដេ ប្រជាពលរដ្ឋ​រស់​នៅ​អម​សង​ខាង​ផ្លូវ​បាន​លើក​ឡើង​ថា ជា​រៀងរាល់​ថ្ងៃ​គាត់​តែ​ឃើញ​មាន​ពលរដ្ឋ​មួយ​ចំនួន​តូច រស់​នៅ​អម​សង​ខាង​ប្រឡាយ​លូ​នេះ បាន​ប្រមូល​សំរាម តាម​ខ្នង​ផ្ទះរៀងៗ​ខ្លួន​មក​ដាក់​ក្បែរ​មាត់​លូ នឹង​ខ្លះ​ទៀត​ឆ្លៀត​ឱកាស​ស្ងាត់ បោះ​ចូល​ក្នុង​ប្រឡាយលូតែម្តង ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​សំរាម​អណ្តែត​ពាស​ពេញ​ផ្ទៃ​ទឹក​លូ។
ពលរដ្ឋ​បន្ត​ថា ដោយ​ពលរដ្ឋ​មួយ​ចំនួន នៅខ្វះការយល់ដឹង ពី​ការ​វេច​ខ្ចប់​កាក​សំណល់​លាយ​លំ​ចូល​គ្នា ធ្វើ​ឱ្យ​សំរាម​សាយភាយ​ក្លិន​មិន​ល្អ ប្រសិន​ជា​ក្រុមហ៊ុន​ប្រមូល​សំរាម​ឯកជន​មាន​ការ​យឺតយ៉ាវ ប្រមូល​មិន​ទាន់ សំរាម​នឹង​ជះ​ផល​ប៉ះពាល់​ទៅ​ដល់​ការ​រស់​នៅ​របស់​ពលរដ្ឋ។
បើ​យោង​តាម​កិច្ច​សម្ភាសន៍​ជា​មួយ​ លោក សេង គន្ធ អភិបាល​ខណ្ឌមានជ័យ បានលើកឡើង​ថា ដើម្បី​សម្រួល​ប្រព័ន្ធ​ផ្លូវ​ទឹក ឱ្យ​ហូរ​បាន​លឿន និង​ត្រៀម​សម្រាប់​រដូវ​វស្សា​ចូល​មក​ដល់ អាជ្ញាធរ​បាន​ធ្វើ​ការ​សហការ​ជា​មួយ​នឹង​មន្ទីរសាធារណៈ​រាជធានីភ្នំពេញ ធ្វើ​ការ​ប្រមូល​សំរាម​ចេញពី​ក្នុង​ប្រឡាយ​លូ​ស្ទឹងមានជ័យ។
ក្នុង​នោះ​សំរាម​ភាគ​ច្រើន​ជា​ប្លាស្ទិក ប្រអប់​ស្នោ ជា​ដើម​នៅ​ក្នុង​ប្រឡាយ ដោយ​សារ​តែ​ការ​យល់​ដឹង​ពាក់ព័ន្ធ​បញ្ហា​ទុក​ដាក់​សំរាម​នេះ​ពលរដ្ឋ​មាន​ការ​យល់​ដឹង​តិច​នៅ​មាន​កម្រិត​ដូច​នេះ​ហើយ​ ទើប​សំរាម​មួយ​ចំនួន​ចោល​ពាសវាលពាសកាល​ធ្វើ​ឱ្យ​មាន​សត្វពាហនៈ​ខាំ​បណ្ដាល​ឱ្យ​ដាច់​ថង់​ធ្វើ​ឱ្យ​សំរាម​ហូរ​មក​តាម​ទឹក​ ឬ​ក៏​ចូល​មក​តាម​មាត់​លូ។
លោក​បាន​បន្ត​ទៀត​ថា អាជ្ញាធរ តែងតែ​ចុះ​ស្តារ​សំរាម​តាម​ប្រឡាយ​នេះ ១ដង ទៅ២ដង  ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំ ទៅ​តាម​បរិមាណ​សំរាម។ យើង​សំអាត​រហូត​ព្រោះ​ប្រឡាយ​ហ្នឹង ឱ្យ​តែ​មាន​សំរាម​រៀង​ច្រើន យើង​សំអាត​ហើយ​។ រដូវប្រាំងមិនសូវអីប៉ុន្មានទេ ប៉ុន្តែ​រដូវ​វស្សា គឺ​យើង​ត្រូវ​ប្រយ័ត្នប្រយែង​ហើយ ព្រោះ​ថា​សំរាម​ច្រើន ធើ្វ​ឱ្យ​ទឹកហូរ​យឺត នាំ​ឱ្យ​មាន​ការ​ជន​លិច​នៅ​ផ្នែក​មួយ​ចំនួន​ក្នុង​ភូមិសាស្រ្តរាជធានីភ្នំពេញ។
ជា​ចុង​ក្រោយ​ក្នុង​នាម​ជា​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន​ក៏​សូម​សំណូមពរ​ទៅ​ដោយ​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទាំងអស់​មេត្តា​ទុក​ដាក់​សំរាម​ឱ្យ​បាន​ត្រឹមត្រូវ​និង​បញ្ចេញ​សំរាម​តាម​ម៉ោង​កំណត់​ដែល​ក្រុមហ៊ុន​ប្រមូល​សំរាម​នីមួយៗ​មក​ប្រមូល៕
The post អាជ្ញាធរ​ខណ្ឌមានជ័យ​ដាក់​គ្រឿង​ចក្រ ចុះ​ប្រមូល​សំរាម​នៅ​ប្រឡាយស្ទឹងមានជ័យ appeared first on Kampuchea Thmey Daily.