ធនាគារជាតិសម្ពោធជាផ្លូវការការទូទាត់ឆ្លងដែនរវាងបាគង ជាមួយ UnionPay ដំណាក់កាលទី២
ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានបើកសម្ពោធជាផ្លូវការការទូទាត់ឆ្លងដែនរវាងប្រព័ន្ធបាគង ជាមួយ UnionPay Internationalការដំណាក់កាលទី២ The post ធនាគារជាតិសម្ពោធជាផ្លូវការការទូទាត់ឆ្លងដែនរវាងបាគង ជាមួយ UnionPay ដំណាក់កាលទី២ appeared first on Kampuchea Thmey Daily.
ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានបើកសម្ពោធជាផ្លូវការការទូទាត់ឆ្លងដែនរវាងប្រព័ន្ធបាគង ជាមួយ UnionPay Internationalការដំណាក់កាលទី២ បន្ទាប់ពីការដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ដំណាក់កាលទី១ដោយជោគជ័យកាលពីខែធ្នូឆ្នាំ២០២៣កន្លងទៅ។
ថ្លែងក្នុងពិធីសម្ពោធជាផ្លូវការនៃ “ដំណាក់កាលទី២៖ ការទូទាត់ឆ្លងដែនបាគង” ជាមួយ UnionPay Internationalនៅព្រឹកថ្ងៃទី១០មីនានេះ​ លោកស្រីបណ្ឌិត ជា សេរី ទេសាភិបាលធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានមានប្រសាសន៍ថាការបើកសម្ពោធជាផ្លូវការការទូទាត់ឆ្លងដែនរវាងប្រព័ន្ធបាគង ជាមួយ UnionPay Internationalការដំណាក់កាលទី២នេះធ្វើឡើងដូចទៅនឹងធនាគារកណ្តាលដទៃទៀតនៅជុំវិញពិភពលោកក្នុងគោលបំណងចម្បងដើម្បីបង្កើនសុវត្ថិភាព និងប្រសិទ្ធភាពនៃប្រព័ន្ធទូទាត់ក្នុងការជំរុញការអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ច តាមរយៈការទទួលយកបច្ចេកវិទ្យាដើម្បីផ្តល់នូវហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធការទូទាត់ប្រកបដោយសុវត្ថិភាព ប្រសិទ្ធភាព និងប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិតសម្រាប់អាជីវកម្ម និងបុគ្គលដើម្បីធ្វើប្រតិបត្តិការប្រកបដោយភាពរលូន។
លោកស្រីបណ្ឌិតបានបន្តទៀតថាគំនិតផ្តួចផ្តើមនេះរួមចំណែកដល់របៀបវារៈរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាក្នុងការលើកកម្ពស់ការទូទាត់តាមប្រព័ន្ធឌីជីថល ដែលមានសារៈសំខាន់សម្រាប់ការជំរុញការដាក់បញ្ចូលហិរញ្ញវត្ថុនៅទូទាំងប្រទេស។
លោកស្រីបណ្ឌិតបានបន្ថែមថា«ព្រឹត្តិការណ៍នេះ គឺជាព្រឹត្តិការណ៍ដ៏សំខាន់មួយនៅក្នុងភាពជាដៃគូរបស់យើង និងគូសបញ្ជាក់អំពីការរីកចម្រើនផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និងសេវាកម្មឌីជីថលរបស់យើង»។
លោកស្រីបណ្ឌិយបានបញ្ជាក់ថាចាប់ពីខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៣ NBC និង UnionPay International បានបង្កើតមូលដ្ឋានគ្រឹះដ៏រឹងមាំមួយសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍន៍ការតភ្ជាប់ប្រព័ន្ធទូទាត់ដោយការចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈមួយនៃការយល់ដឹងក្នុងគោលបំណងរួមគ្នាលើកកម្ពស់អន្តរប្រតិបត្តិការកូដ QR ឆ្លងដែនរវាងបណ្តាញរៀងៗខ្លួន។ ដើម្បីគាំទ្រដល់ឆ្នាំ២០២៤ ជា “ឆ្នាំផ្លាស់ប្តូរប្រជាជនទៅប្រជាជនកម្ពុជា-ចិន” ភាគីទាំងពីរបានចាប់ផ្តើមដំណាក់កាលទី១ ដោយជោគជ័យក្នុងខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៣ដោយបើកដំណើរការការទូទាត់ឆ្លងព្រំដែនចូល។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះបានអនុញ្ញាតឱ្យទៅទស្សនាអ្នកកាន់ប័ណ្ណ UnionPay International (UPI) ប្រើប្រាស់កាបូបដែលបើកដោយ UnionPay រួមទាំងកម្មវិធី UnionPay និងកម្មវិធីធនាគារផ្សេងៗ ដើម្បីស្កេនលេខកូដ KHQR និងបំពេញប្រតិបត្តិការទូទាត់ជាមួយពាណិជ្ជករពេលមកលេងកម្ពុជា។
លោកស្រីបណ្ឌិតបានឱ្យដឹងទៀតថា៖«  ឥឡូវនេះ ស្របតាមការប្រកាសឆ្នាំ២០២៥ជា “ឆ្នាំទេសចរណ៍កម្ពុជា-ចិន” យើងមានមោទនភាពក្នុងការណែនាំដំណាក់កាលទី២៖ បាគង ការទូទាត់ឆ្លងព្រំដែនក្រៅប្រទេស។ ជាមួយនឹងការរីកចម្រើននេះ ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជា ក៏ដូចជាអ្នកប្រើប្រាស់កម្មវិធី Bakong និងកម្មវិធីធនាគារក្នុងស្រុក ឥឡូវនេះនឹងអាចស្កែន QR កូដនៅ UPI-ទទួលយកពាណិជ្ជករក្នុងប្រទេសចិន និងលើសពីនេះនៅពេលធ្វើដំណើរទៅក្រៅប្រទេស។ ការអភិវឌ្ឍន៍នេះជួយពង្រឹងបទពិសោធន៍ទូទាត់ឌីជីថលយ៉ាងសំខាន់សម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជា ធ្វើឱ្យប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិកាន់តែរលូន និងងាយស្រួល»។
លោកស្រីបណ្ឌិតបានបន្ថែមទៀតថាក្នុងនាមធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា សូមថ្លែងអំណរគុណចំពោះក្រុមការងារបច្ចេកទេសពីភាគីទាំងសងខាងចំពោះការខិតខំប្រឹងប្រែង និងការលះបង់របស់ពួកគេ ដែលបាននាំឱ្យសម្រេចបានជោគជ័យនេះ។ សូមអបអរសាទរចំពោះព្រឹត្តិការណ៍ដ៏សំខាន់នេះ!
លោកស្រីបណ្ឌិត៖« ជឿជាក់យ៉ាងមុតមាំថា សមាហរណកម្មនេះនឹងលើកកម្ពស់ការទូទាត់ឆ្លងប្រទេស តាមរយៈការពង្រីកភាពងាយស្រួលនៃការទូទាត់តាមឌីជីថល មិនត្រឹមតែរវាងកម្ពុជា និងចិនប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែជាសកលសម្រាប់អ្នកដែលចាប់ដៃគូជាមួយ UPI ដើម្បីធ្វើការទូទាត់ឆ្លងកាត់ព្រំដែនដោយស្កែន QR កូដ។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះផ្តល់ឱកាសដើម្បីបង្កើនពាណិជ្ជកម្ម សម្រួលការទូទាត់ឆ្លងព្រំដែន និងការផ្ទេរប្រាក់។នេះជួយដល់សេដ្ឋកិច្ចក្នុងស្រុក លើកកម្ពស់ការប្រើប្រាស់រូបិយប័ណ្ណក្នុងស្រុករបស់យើង និងជំរុញការរួមបញ្ចូលផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ ខណៈពេលដែលរួមចំណែកដល់កំណើនប្រកបដោយចីរភាពនៃសេដ្ឋកិច្ចទាំងមូលរបស់យើង»៕
អត្ថបទ៖សំអឿន
The post ធនាគារជាតិសម្ពោធជាផ្លូវការការទូទាត់ឆ្លងដែនរវាងបាគង ជាមួយ UnionPay ដំណាក់កាលទី២ appeared first on Kampuchea Thmey Daily.