អាជ្ញាធរ​ក្រុង​បាងកក​ ប្រកាស​ថា ខុនដូ​ចំនួន​៦​គ្មាន​សុវត្ថិភាព​ទៀត​ឡើយ​​បន្ទាប់​ពី​រញ្ជួយ​ដី
បន្ទាប់ពីគ្រោះរញ្ជួយដីកម្រិត ៧,៧​រ៉ិចទ័រ​ដែលបានវាយប្រហារប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ាកាលពីថ្ងៃទី​២៨​ខែមីនា​ហើយ​ជះ​ឥទ្ធិពល​ដល់​ប្រទេស​ថៃ រដ្ឋបាលក្រុងបាងកក (BMA) បានប្រកាស​ថា... The post អាជ្ញាធរ​ក្រុង​បាងកក​ ប្រកាស​ថា ខុនដូ​ចំនួន​៦​គ្មាន​សុវត្ថិភាព​ទៀត​ឡើយ​​បន្ទាប់​ពី​រញ្ជួយ​ដី appeared first on Kampuchea Thmey Daily.
បន្ទាប់ពីគ្រោះរញ្ជួយដីកម្រិត ៧,៧​រ៉ិចទ័រ​ដែលបានវាយប្រហារប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ាកាលពីថ្ងៃទី​២៨​ខែមីនា​ហើយ​ជះ​ឥទ្ធិពល​ដល់​ប្រទេស​ថៃ រដ្ឋបាលក្រុងបាងកក (BMA) បានប្រកាស​ថា អគារខុនដូចំនួន​៦ នៅក្នុងរាជធានី លែង​សុវត្ថិភាព​ទៀត​ហើយ។
អគារ​ខុនដូ (រូបថត៖ Bangkok Post)
ខណៈពេលដែលព័ត៌មានលម្អិតជាក់លាក់អំពីខុនដូទាំង៦​មិនត្រូវបានបង្ហាញ​ឲ្យ​ដឹងពេញលេញ BMA បានបញ្ជាក់ថា អគារទាំងនេះបានរងការខូចខាតរចនាសម្ព័ន្ធយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរដែល​​​មិនអាចរស់នៅបាន​ទៀត​ទេ។ ប្រជាពលរដ្ឋ​ត្រូវ​បាន​ជម្លៀស​ចេញ ហើយ​អាជ្ញាធរ​កំពុង​ធ្វើ​ការ​ត្រួតពិនិត្យ​យ៉ាង​ហ្មត់ចត់ ដើម្បី​វាយតម្លៃ​ពី​ទំហំ​នៃ​ការ​ខូចខាត និង​កំណត់​វិធានការ​ដោះស្រាយ​ចាំបាច់។
ការរញ្ជួយដី បាននាំ​ឲ្យ​មានការភ័យស្លន់ស្លោ​យ៉ាង​ខ្លាំង​នៅក្នុងទីក្រុងបាងកក ជាមួយនឹងអគារខ្ពស់ៗបាន​យោល​ចុះ​ឡើង ហើយ​ពលរដ្ឋ​ត្រូវជម្លៀសចេញ​ដើម្បី​ជា​វិធានការ​ប្រុងប្រយ័ត្ន។ ក្រៅពីខុនដូទាំង​៦​ អគារ​ផ្សេងទៀត រួមទាំងអគារកម្ពស់ ៣០​ជាន់ដែលមិនទាន់សាងសង់​រួច បានរងការខូចខាតយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ។ ឧប្បត្តិហេតុ​នេះ ​បាន​បង្កើន​ការ​ព្រួយ​បារម្ភ​អំពី​ភាព​រឹងមាំ និង​ភាព​ធន់​របស់​​រចនាសម្ព័ន្ធ​សំណង់​អគារ​ក្នុង​ការ​ទប់ទល់​​ទៅ​នឹង​​​​គ្រោះ​រញ្ជួយ​ដី​។
BMA កំពុងសហការជាមួយអ្នកជំនាញផ្នែកវិស្វកម្ម ដើម្បីធ្វើការវាយតម្លៃ​អគារដែលរងផលប៉ះពាល់។ ប្រជាពលរដ្ឋមកពីខុនដូដែលមិនមានសុវត្ថិភាព ត្រូវបានផ្តល់កន្លែងស្នាក់នៅបណ្តោះអាសន្ន ហើយមន្ត្រីកំពុងធ្វើការដើម្បីធានាសុវត្ថិភាព និងសុខុមាលភាពរបស់ពួកគេ។ BMA ក៏​បាន​ជំរុញ​ឲ្យ​អ្នក​ស្រុក​រក្សា​ការ​ប្រុង​ប្រយ័ត្ន និង​រាយការណ៍​ពី​ភាព​ខុស​ប្រក្រតី​នៃ​រចនាសម្ព័ន្ធ​នៅ​ក្នុង​អគារ​របស់​ខ្លួន។
គួរ​​រឭកថា ក្នុងឆ្នាំ២០០៧ ថៃបានកែប្រែបទប្បញ្ញត្តិសាងសង់របស់ខ្លួន ដើម្បីបង្កើនភាពធន់នឹងការរញ្ជួយដី។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ក្តីបារម្ភនៅតែមានអំពីរចនាសម្ព័ន្ធដែលបានសាងសង់មុនការកែប្រែបទប្បញ្ញត្តិ​ទាំងនេះ។ នាយកដ្ឋានធនធានរ៉ែ ធ្លាប់បានព្រមានថា ការរញ្ជួយដីធំៗនៅក្នុងប្រទេសជិតខាងអាចបំផ្លាញអគារចាស់ៗនៅទីក្រុងបាងកក៕
ការ​បាក់​រលំ​អគារ​នៅ​ថៃ (រូបថត៖ បណ្ដាញ​សង្គម)
ដោយ៖ ឈាង
The post អាជ្ញាធរ​ក្រុង​បាងកក​ ប្រកាស​ថា ខុនដូ​ចំនួន​៦​គ្មាន​សុវត្ថិភាព​ទៀត​ឡើយ​​បន្ទាប់​ពី​រញ្ជួយ​ដី appeared first on Kampuchea Thmey Daily.