​​​​ផែ​ថងថាន៖​ ​ឥទ្ធិពល​​​​ក្រោយ​រញ្ជួយដី​​​លែងមាននៅថៃ​​ ដោយ​ដាក់ការ​ណែនាំ​៤ចំណុច​​
នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ថៃ​ ផែថង​ថាន ស៊ីណាវ៉ាត្រា​ បាន​ប្រកាស​​នៅ​ទី​៣១មីនា​នេះ ថា ​ប្រទេស​ថៃ​​លែង​ទទួល​ឥទ្ធិពល​​​ក្រោយ​គ្រោះរញ្ជួយដី (​aftershock)​ ទៀត​​​ហើយ... The post ​​​​ផែ​ថងថាន៖​ ​ឥទ្ធិពល​​​​ក្រោយ​រញ្ជួយដី​​​លែងមាននៅថៃ​​ ដោយ​ដាក់ការ​ណែនាំ​៤ចំណុច​​ appeared first on Kampuchea Thmey Daily.
​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ថៃ​ ផែថង​ថាន ស៊ីណាវ៉ាត្រា​ បាន​ប្រកាស​តាមបណ្តាញ​សង្គម​ផ្ទាល់ខ្លួន Ing Shinawatra ​​ថា ​ប្រទេស​ថៃ​​លែង​ទទួល​ឥទ្ធិពល​​​ក្រោយ​គ្រោះរញ្ជួយដី (​aftershock)​ ទៀត​​​ហើយ បន្ទាប់​ពី​មាន​​​ភាព​ឆោរឡោខ្លះ​បាន​កើត​ឡើង​អំពី​ការ​​​​ជម្លៀស​ប្រជាជន​​ចេញ​ជាដើម។
​តាម​បណ្តាញ​សង្គម​ផ្ទាល់ខ្លួន​របស់​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ​​លោកស្រី ផែ​​ថងថាន បាន​សរសេរ​ថា ឆ្លើយតបនឹងរបាយការណ៍​ដែល​ថា​ប្រជាពលរដ្ឋ​ត្រូវ​បាន​ជម្លៀស​ចេញ​​ពី​អគារនៅពេលនេះ ខ្ញុំបានពិនិត្យជាមួយអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ និងបានបញ្ជាក់ដូចខាងក្រោម៖
១. យោងតាម​​​នាយក​ដ្ឋាន​ឧតុនិយមថៃ មិន​មានគ្រោះរញ្ជួយដី​ថ្មី​​នៅប្រទេសថៃទេ។ ​ឥទ្ធិពល​​គ្រោះ​រញ្ជួយ​ដី​​​​​​ពី​មី​យ៉ាន់​ម៉ា មិន​មាន​ឥទ្ធិពល​មក​លើ​ប្រទេស​ថៃ​ទៀត​​​ឡើយ។
២. ស្នាមប្រេះដែលនាំ​ដល់​ម្ចាស់អគារបញ្ជាឱ្យ​មាន​ការ​ជម្លៀស​ចេញ​​ ឥឡូវនេះត្រូវបានគេរាយការណ៍ថា ជាស្នាមប្រេះដែលមានពីមុន។ ដូច្នេះហើយ យើងសូមបញ្ជាក់សារជាថ្មីនូវសារាចរណែនាំដើមរបស់អភិបាលក្រុងបាងកក ដែលថា ម្ចាស់អគារត្រូវតែត្រួត​ពិនិត្យអគារជាបន្ទាន់ដើម្បីកំណត់ឱ្យបានច្បាស់ថាតើស្នាមប្រេះនោះជាស្នាម​ចាស់,​ ​ទើប​គើត​មាន​ ឬ​ទើប​ប្រេះ​​ថ្មី? នេះនឹងគាំទ្រដល់ការសម្រេចចិត្តត្រឹមត្រូវ។
៣. ម្ចាស់អគារត្រូវបានស្នើសុំឱ្យត្រួតពិនិត្យអគារឱ្យបានល្អិត​ល្អន់​ដើម្បីធានាសុវត្ថិភាព មុនពេលបើកឱ្យប្រើប្រាស់ឡើងវិញ។ ប្រសិនបើមានភាពមិនច្បាស់លាស់ សូមពិគ្រោះជាមួយមន្ទីរសាធារណការ និងផែនការទីក្រុង ឬនាយកដ្ឋានបង្ការ និងកាត់បន្ថយគ្រោះមហន្តរាយ (DDPM) សម្រាប់ការត្រួតពិនិត្យជាផ្លូវការ។
៤. ការសម្រេចចិត្តជម្លៀស​​ចេញ​ពី​​អគារនីមួយៗគឺស្ថិតនៅការសម្រេចចិត្តរបស់សាមី​​ទីតាំង​​នីមួយៗ។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ យើងជំរុញឱ្យមានការប្រាស្រ័យទាក់ទងយ៉ាងច្បាស់លាស់ និងផ្អែកលើព័ត៌មានដែលបានផ្ទៀងផ្ទាត់ពីប្រភពផ្លូវការរបស់រដ្ឋាភិបាល៕​
ដោយ រ៉ាន់ រើយ​​
The post ​​​​ផែ​ថងថាន៖​ ​ឥទ្ធិពល​​​​ក្រោយ​រញ្ជួយដី​​​លែងមាននៅថៃ​​ ដោយ​ដាក់ការ​ណែនាំ​៤ចំណុច​​ appeared first on Kampuchea Thmey Daily.