UN៖ ២០២៤ ជាឆ្នាំដែលមានជនចំណាកស្រុកស្លាប់ច្រើនបំផុត
ចំនួនអ្នកជនចំណាកស្រុកស្លាប់បានកើនឡើងបង្កើតកំណត់ត្រាដ៏អាក្រក់៥ជាប់ៗគ្នាចាប់តាំងបីឆ្នាំ២០២០ ខណៈឆ្នាំ២០២៤មានជនចំណាកស្រុកស្លាប់ជិត៩០០០នាក់... The post UN៖ ២០២៤ ជាឆ្នាំដែលមានជនចំណាកស្រុកស្លាប់ច្រើនបំផុត appeared first on Kampuchea Thmey Daily.
អង្គការអន្តរជាតិសម្រាប់ការធ្វើចំណាកស្រុក(IOM) ដែលជាភ្នាក់ងាររបស់អង្គការសហប្រជាជាតិ បានឲ្យដឹងថា ចំនួនជនចំណាកស្រុកស្លាប់ បានកើនឡើងក្នុងកំណត់ត្រាដ៏អាក្រក់៥ឆ្នាំជាប់ៗគ្នាចាប់តាំងបីឆ្នាំ២០២០ ខណៈឆ្នាំ២០២៤មានជនចំណាកស្រុកស្លាប់ជិត៩០០០នាក់។ នេះបើយោងតាមការចេញផ្សាយរបស់សារព័ត៌មាន Al Jazeera នៅថ្ងៃទី២២ខែមីនានេះ។
អង្គការអន្តរជាតិសម្រាប់ការធ្វើចំណាកស្រុក (IOM) បានកត់ត្រាការស្លាប់របស់ជនចំណាកស្រុកចំនួន ៨៩៣៨នាក់ក្នុងឆ្នាំ ២០២៤ ខណៈចំនួនអ្នកស្លាប់ពិតប្រាកដទំនងជាខ្ពស់ជាងនេះ ដោយសារការស្លាប់ជាច្រើនមិនមានរបាយការណ៍ ឬមិនមានឯកសារបញ្ជាក់ទេ។
លោកស្រី Ugochi Daniels អគ្គនាយករងនៃ IOM សម្រាប់ប្រតិបត្តិការបាននិយាយថា៖«ការកើនឡើងនៃការស្លាប់នៅទូទាំងតំបន់ជាច្រើនក្នុងពិភពលោកបង្ហាញពីមូលហេតុដែលយើងត្រូវការការឆ្លើយតបជាលក្ខណៈអន្តរជាតិដែលអាចការពារការបាត់បង់ជីវិតដ៏សោកនាដកម្មបន្ថែមទៀត»។
អាស៊ីគឺជាតំបន់ដែលមានជនចំណាកស្រុកស្លាប់ច្រើនជាងគេមានចំនួន ២៧៨៨នាក់ បន្ទាប់មកសមុទ្រមេឌីទែរ៉ាណេមាន ២៤៥២ នាក់ និងទ្វីបអាហ្រ្វិកមាន២២៤២នាក់។ ទិន្នន័យចុងក្រោយមិនទាន់មាននៅក្នុងទ្វីបអាមេរិកនៅឡើយទេ ប៉ុន្តែយ៉ាងហោចណាស់មានមនុស្សស្លាប់ចំនួន ១២៣៣នាក់ក្នុងឆ្នាំ ២០២៤។ ចំណែកជនចំណាកស្រុក ២៣៣ នាក់បានបាត់បង់ជីវិតនៅអឺរ៉ុប និង ១៧៤ នាក់នៅតំបន់ Darien Gap រវាងប្រទេសកូឡុំប៊ី និងប៉ាណាម៉ា ដែលជាកំណត់ត្រាថ្មីមួយ។
ជាមួយគ្នានេះព័ត៌មាននៃចំនួនអ្នកស្លាប់ក្នុងកំណត់ត្រាកើតឡើងប៉ុន្មានថ្ងៃនេះ ក៏កើតឡើងបន្ទាប់ពីទីភ្នាក់ងារនេះបានប្រកាសថាខ្លួនកំពុងផ្អាកកម្មវិធី «សង្គ្រោះជីវិត» ជាច្រើននៅជុំវិញពិភពលោក និងបណ្តេញបុគ្គលិករាប់រយនាក់ដោយសារតែការកាត់បន្ថយជំនួយដ៏ធំរបស់សហរដ្ឋអាមេរិក ដែលប៉ះពាល់ដល់ជនចំណាកស្រុក និងជនភៀសខ្លួនដែលងាយរងគ្រោះរាប់លាននាក់នៅទូទាំងពិភពលោក។
គួរបញ្ជាក់ថាយោងតាម IOM ជនចំណាកស្រុកគឺជាមនុស្សទាំងអស់ដែលចាកចេញពីកន្លែងរស់នៅដោយហេតុផលណាមួយ ក្នុងរយៈពេលណាមួយ ទោះដោយស្ម័គ្រចិត្ត ឬដោយអចេតនាក៏ដោយ។ អ្នកខ្លះស្វែងរកសិទ្ធិជ្រកកោនដោយសារពួកគេកំពុងរត់គេចពីសង្គ្រាម ឬអំពើហិង្សា ប៉ុន្តែពួកគេបានធ្វើដំណើរតាមផ្លូវឆ្លងព្រំដែនដែលមានគ្រោះថ្នាក់បណ្ដាលឲ្យបាត់បង់ជីវិតរាប់ពាន់នាក់ជារៀងរាល់ឆ្នាំ៕
The post UN៖ ២០២៤ ជាឆ្នាំដែលមានជនចំណាកស្រុកស្លាប់ច្រើនបំផុត appeared first on Kampuchea Thmey Daily.