​វៀតណាម​បារម្ភពី​បញ្ហា​សាច់​ប្រាក់​ងាយ​ស្រួល​ក្នុងវិស័យធនាគារ ​​
អត្រាការប្រាក់សម្រាប់​ប្រាក់បញ្ញើ​មួយ​ចំនួនរបស់ធនាគារ​វៀតណាម​ បានធ្លាក់ចុះជាផ្លូវការក្រោម ៦ ភាគរយក្នុងមួយឆ្នាំ។ The post ​វៀតណាម​បារម្ភពី​បញ្ហា​សាច់​ប្រាក់​ងាយ​ស្រួល​ក្នុងវិស័យធនាគារ ​​ appeared first on Kampuchea Thmey Daily.
ធនាគារជាច្រើនក្នុងប្រទេស​វៀតណាម បានទម្លាក់អត្រាការប្រាក់បញ្ញើភ្លាមៗកាលពីសប្តាហ៍មុន ដោយបើកផ្លូវសម្រាប់ការកាត់បន្ថយអត្រាការប្រាក់កម្ចីនាពេលខាងមុខ ដើម្បីជំរុញអាជីវកម្ម និងការស្តារឡើងវិញនូវសេដ្ឋកិច្ច។
យ៉ាងណាមិញ អ្នកជំនាញលើកឡើងថា ខណៈ​គោលនយោបាយ​នេះ​ផ្ដល់​ផលប្រយោជន៍ធំដល់សេដ្ឋកិច្ចទូទៅ ​​ផលប៉ះពាល់របស់វាទៅ​លើសាច់ប្រាក់ងាយស្រួលរបស់ធនាគារ និងមូលធននីយកម្ម ​បាន​លេច​ចេញកាន់តែច្បាស់ទៅៗ។ នេះបើតាម​ការចុះផ្សាយរបស់កាសែត Viet Nam News។
ចាប់តាំងពីដើមឆ្នាំ ២០២៥​ មក ធនាគារជាច្រើនបានដំឡើងអត្រាការប្រាក់លើប្រាក់បញ្ញើ ដើម្បីទាក់ទាញមូលនិធិមិនកើនការប្រាក់ ចំពេល​មាន​បញ្ហា​សាច់ប្រាក់ងាយស្រួល និងតម្រូវការដើមទុន​កើន​ឡើង។ ការប្រកួតប្រជែងលើ​អត្រានេះ ប៉ះពាល់ដល់ទាំងប្រាក់បញ្ញើ និងការផ្តល់ប្រាក់កម្ចី ដោយបន្ថែមសម្ពាធលើអាជីវកម្ម និងសេដ្ឋកិច្ច។
ជាការឆ្លើយតប នាយករដ្ឋមន្ត្រីវៀតណាម លោក​ ផាម មិញ ឈិញ បានបញ្ជាឱ្យធនាគាររដ្ឋវៀតណាម (SBV) ត្រួតពិនិត្យធនាគារដែលបង្កើនអត្រាប្រាក់បញ្ញើនាពេលថ្មីៗនេះ និងតាមដានយ៉ាងដិតដល់នូវគោលនយោបាយអត្រាការប្រាក់នៅទូទាំងស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុ។
នៅថ្ងៃទី ២៥ ខែកុម្ភៈ SBV បានបើកកិច្ចប្រជុំជាមួយ​បណ្ដាធនាគារ​ ដើម្បីដោះស្រាយយុទ្ធសាស្រ្តសម្រាប់ស្ថេរភាពអត្រាការប្រាក់បញ្ញើ។ជាលទ្ធផល ធនាគារដូចជា Eximbank, BVBank, KienlongBank, Maritime Bank of Vietnam (MSB) និង VietBank បានប្រកាសតារាងអត្រាការប្រាក់ប្រាក់បញ្ញើថ្មី ជាមួយនឹងការកាត់បន្ថយខ្ពស់បំផុតរហូតដល់ ០,៧ ភាគរយ ក្នុងមួយឆ្នាំ។ ​
​អត្រាការប្រាក់សម្រាប់​ប្រាក់បញ្ញើ​មួយ​ចំនួន បានធ្លាក់ចុះជាផ្លូវការក្រោម ៦ ភាគរយក្នុងមួយឆ្នាំ។ អ្នកជំនាញលើកឡើងថា ការណ៍នេះផ្តល់ឱកាសតិចតួចសម្រាប់ការកាត់បន្ថយអត្រាការប្រាក់ប្រភេទ​នេះ បន្ថែមទៀត និងបានបង្កើនការព្រួយបារម្ភអំពីសាច់ប្រាក់ងាយស្រួល ជាពិសេសក្នុងចំណោមស្ថាប័នតូចៗ។
នាយកផ្នែកវាយតម្លៃស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុនៅក្រុមហ៊ុន​ S&P Global Ratings លោក Ivan Tan បាននិយាយថា ផលប៉ះពាល់នៃគោលនយោបាយទៅលើសាច់ប្រាក់ងាយស្រួល និងមូលធនរបស់ធនាគារកាន់តែ​ច្បាស់ទៅៗ។ លោកថា​ ធនាគារវៀតណាមកំពុងរីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័ស ជាមួយនឹង​កំណើនប្រចាំឆ្នាំប្រហែល ១៥-១៦ ភាគរយ ប៉ុន្តែនៅតែប្រឈម​មុខនឹង​បញ្ហា​មួយ​គឺ កម្រិតដើមទុនទាប។ ​​
តាមរយៈការកាត់បន្ថយអត្រាការប្រាក់ប្រាក់បញ្ញើ ធនាគារ​អាច​នឹង​រកប្រាក់ចំណេញបាន​ទាប ដែលអាចកំណត់សមត្ថភាពរបស់ពួកគេក្នុងការពង្រឹង​មូលធន​របស់ពួកគេ៕
The post ​វៀតណាម​បារម្ភពី​បញ្ហា​សាច់​ប្រាក់​ងាយ​ស្រួល​ក្នុងវិស័យធនាគារ ​​ appeared first on Kampuchea Thmey Daily.