រដ្ឋមន្ត្រីសុខាភិបាលថាកម្ពុជានឹងចំណាយកាន់តែច្រើនលើការព្យាបាលថែទាំមនុស្សចាស់
លោក ឈាង រ៉ា បានលើកឡើងពីការបារម្ភចំពោះការចំណាយលើការព្យាបាលសុខភាពរបស់ប្រជាពលរដ្ឋជាពិសេសមនុស្សចាស់នៅប៉ុន្មានឆ្នាំខាងមុខកាន់តែច្រើន ស្របពេលដែលអត្រាកំណើនប្រជាជនកម្ពុជាដែលជាធនធានសម្រាប់ផ្ដល់ហិរញ្ញប្បទានដូចជាការបង់ពន្ធ វិភាគទានសង្គមកាន់តែតិច។ The post រដ្ឋមន្ត្រីសុខាភិបាលថាកម្ពុជានឹងចំណាយកាន់តែច្រើនលើការព្យាបាលថែទាំមនុស្សចាស់ appeared first on Kampuchea Thmey Daily.
រដ្ឋមន្ត្រីសុខាភិបាលលោក ឈាង រ៉ា បានលើកឡើងពីការបារម្ភចំពោះការចំណាយលើការព្យាបាលសុខភាពរបស់ប្រជាពលរដ្ឋជាពិសេសមនុស្សចាស់នៅប៉ុន្មានឆ្នាំខាងមុខកាន់តែច្រើន ស្របពេលដែលអត្រាកំណើនប្រជាជនកម្ពុជាដែលជាធនធានសម្រាប់ផ្ដល់ហិរញ្ញប្បទានដូចជាការបង់ពន្ធ វិភាគទានសង្គមកាន់តែតិច។
ថ្លែងក្នុងសិក្ខាសាលាសភាថ្នាក់តំបន់ស្តីពី «បម្រែបម្រួលប្រជាសាស្ត្រ និងជំងឺមិនឆ្លង» នៅសាលសន្និសីទ្ធរដ្ឋសភាព្រឹកថ្ងៃទី៣១ ខែមីនានេះ លោក ឈាង រ៉ា បានលើកឡើងថា អតុល្យភាពនៃកំណើនសេដ្ឋកិច្ច និងភាពចាស់របស់ប្រជាជនគឺក្ដីបារម្ភរបស់រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបច្ចុប្បន្ន។ លោកបានលើកឡើងថានៅប៉ុន្មានឆ្នាំទៅមុខទៀតការចំណាយលើការព្យាបាលកាន់តែកើន ពីព្រោះមនុស្សចាស់កាន់តែច្រើន នឹងកើតជំងឺចម្រុះច្រើនមុន និងរាំរ៉ៃ ដែលការថែទាំមានរយៈពេលវែង និងចំណាយច្រើន។
លោកថា៖ «នៅដំណាក់កាលមធ្យមនៃការអភិវឌ្ឍ យើងត្រូវស្វែងរកតុល្យភាពដ៏ត្រឹមត្រូវរវាងកំណើនសេដ្ឋកិច្ច និងភាពចាស់របស់ហិរញ្ញវត្ថុ និងបច្ចេកទេស ដើម្បីទប់ទល់នឹងបន្ទុកជំងឺមិនឆ្លង»។
លោកថាក្នុងបរិបទបច្ចុប្បន្នរដ្ឋាភិបាលបានត្រៀមខ្លួនក្នុងការរៀបចំការថែទាំមនុស្សឱ្យកាន់តែប្រសើរ ពង្រឹងការថែទាំសុខភាពមនុស្សវ័យកណ្ដាល និងត្រូវទប់ស្កាត់កម្រិតផលប៉ះពាល់នៃកត្តាហានិភ័យលើយុវជនជំនាន់ក្រោយ។
នាយកប្រតិបត្តិអង្គការមនុស្សចាស់កម្ពុជាលោក ទុំ វីរ៉ា បានឱ្យដឹងថាពលរដ្ឋអាយុវែងគឺជារឿងល្អ តែបញ្ហានោះថាពលរដ្ឋចាស់ទៅអាយុវែងដែលមានសុខភាពល្អ ឬអាយុវែងតែមានបញ្ហាសុខភាព។ លោកជំរុញឱ្យមានការគិតគូរពីឥរិយាបថទទួលទានរបស់ពលរដ្ឋក្នុងពេលបច្ចុប្បន្នដោយថាបច្ចប្បន្ននេះហើយជាកត្តាកំណត់ទៅដល់អនាគតរបស់មនុស្សចាស់នៅកម្ពុជា។
លោក ទុំ វីរ៉ា៖ «ឥរិយាបថបច្ចុប្បន្នហ្នឹងគឺអត់ទាន់ល្អប្រសើរនៅឡើយទេ អ៊ីចឹងពេលដែលគាត់ឈានចូលដល់វ័យចាស់គឺគាត់ប្រឈមជាមួយនឹងជំងឺទាំងមិនឆ្លង និងជំងឺអីផ្សេងៗ ប៉ះពាល់ដល់ថ្លើម ប្រម៉ាត់អីផ្សេងៗអ៊ីចឹងអ្វីដែលជំងឺមិនឆ្លង។ នៅពេលដែលមនុស្សចាស់កើនឡើងច្រើន ប្រសិនជាយើងមានគោលការណ៍ប្រើប្រាស់ភាគលាភប្រជាសាស្ត្របានន័យថាពេលគាត់ចាស់ទៅយើងនៅអាចប្រើប្រាស់ភាគលាភពីគាត់រឿងហ្នឹងមិនអីទេ តែដល់ពេលយើងអស់សូវមានគោលការណ៍ជួយជ្រោមជ្រែងគាត់ចឹងទៅគាត់អាចក្លាយជាមនុស្សចាស់ដែលអសកម្ម ហើយគាត់នឹងក្លាយជាបន្ទុកសង្គមហើយដូចដែលអ្វីដែលរដ្ឋមន្ត្រីមានប្រសាសន៍ »។
លោកជំរុញដល់រដ្ឋាភិបាលរៀបចំគោលនយោបាយសកម្មភាពឱ្យបានច្រើនដើម្បីគិតគូរដល់មនុស្សចាស់ ដោយគិតពីការការពារ និងលើកកម្ពស់សុខភាពរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ បង្កើតកម្មវិធីធ្វើយ៉ាងណាឱ្យមនុស្សចាស់នៅតែមានភាពសកម្មនៅក្នុងសង្គម ព្រមទាំងការផ្ដល់នូវសេវាសុខភាពដល់មនុស្សចាស់ងាយស្រួល និងទាន់ពេលវេលាផងដែរ។
របាយការណ៍ជំរឿនឆ្នាំ២០១៩ ឱ្យដឹងថាកម្ពុជាមានប្រជាជនវ័យចាស់អាយុចាប់ពី៦០ឆ្នាំឡើងមានប្រមាណជាង ១,៣លាននាក់ ឬស្នើនឹង ៨.៩ភាគរយ ហើយចំនួននេះត្រូវបានព្យាករថានឹងកើនឡើងដល់ ១,៩លាននាក់ ឬស្នើនឹង ១១ភាគរយនៅឆ្នាំ២០៣០ ខណៈនៅឆ្នាំ២០៥០ កម្ពុជានឹងមានមនុស្សចាស់ដល់ជាង ៥លាននាក់ឬស្នើនឹង២៣ភាគរយ៕
The post រដ្ឋមន្ត្រីសុខាភិបាលថាកម្ពុជានឹងចំណាយកាន់តែច្រើនលើការព្យាបាលថែទាំមនុស្សចាស់ appeared first on Kampuchea Thmey Daily.